Deri Ayakkabı Yaz Aylarına Uygun mudur?

Deri ayakkabılar bazı insanlar tarafından daha çok kışın giyilebilecek ayakkabılar olarak algılanmaktadır. Bu yanlış kabulün temelinde derinin ayağı sıcak tutacağı varsayımı yer alıyor. Oysaki deri ayakkabıların kışın giyilebilmesi için birçok ilave malzeme kullanılması gerekmektedir.
Doğallığa özen gösterilerek üretilen deriler yüzeyindeki gözenekler sayesinde ayağınızın hava almasını sağlayacaktır. İkinci olarak deri ıslaklığı çekmesi nedeniyle ayağınızın terini emecek ve ayakkabı içi daha kuru kalacaktır. Deri ıslaklığı emmesine karşın yüzeyinde tutmaz (bu nedenle boyayı kusacağı için deri ayakkabılarda doğal deridir renk verebilir şeklinde ibare bulunur) ve ayak kokusunu önler. Deri ayakkabılar dinlendirildiğinde deri astarın emdiği ter tamamen yok olur.
Deri dışında malzemelerden ve özellikle suni deriden üretilen ayakkabılar içerdiği kimyasallar sebebiyle son derece sağlığa zararlıdır, sıcak havalarda ayağınız nefes alamayacağı için terleme yapar ve ayak kokusuna neden olurlar.
Sonuç olarak deri ayakkabılar özellikle yazın tercih edilmesi gereken, ayağınızı kuru tutan ve kokuyu engelleyen, sağlık açısından oldukça faydalı ayakkabılardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir